Obrázek článku Osobnosti z GFPVM včera i dnes

Příběh Ivana Kolaříka na stránkách časopisu Respekt

Ve středu 1. dubna roku 1942 skončil za dramatických okolností život Ivana Kolaříka, parašutisty z Anglie, na kterého jako jednoho ze svých známých z gymnázia vzpomínala nedávno paní Vlasta Suchá. Tento příběh si v lednu letošního roku mohli přečíst čtenáři časopisu Respekt. Jeho autor redaktor Ondřej Kundra navštívil při pátrání po Kolaříkových osudech i naši školu a setkal se s členy historického kroužku. Fotografie Ivana Kolaříka a jeho rodiny jsme mu mohli poskytnout díky badatelské práci bývalého ředitele naší školy Františka Vlkovského, který byl téměř stejně starý jako Ivan Kolařík a jako vysokoškolský student byl jedním z 1200 studentů, zatčených a odvezených do koncentračního tábora po zavření českých vysokých škol nacisty 17. listopadu 1939.

Text zveřejňujeme se souhlasem jeho autora Ondřeje Kundry, zástupce šéfredaktora časopisu Respekt.

Mgr. Alžběta Zetková

Fotografie (4)
Přiložené soubory (1)
Název a typ souboru
Dokument PDF Respekt 1/2021, s. 34-40
Dokument PDF
1.08 MB