
Školní výlet 4. E
2. 6. 2025 Článek publikován 2. 6. 2025
Naši studenti ze šestiletého studia tříd 1. E (J. Palát, L. Plandorová, K. Trčková a S. Žitník) a 2. E (J. Kostelná a H. P. H. Trang) se zúčastnili 15. května Krajského kola soutěže Zlatý list v Boršicích nedaleko Uherského Hradiště. Soutěž probíhala venku v hezkém prostředí hájenky Bažantnice.
Úkolem všech zúčastněných týmů bylo absolvovat vytýčenou trasu se stanovišti a úkoly. Každé šestičlenné družstvo bylo rozděleno na dvě hlídky, které postupovaly trasou odděleně. Byli prověřováni v poznávání druhů bylin, dřevin, lebek a stop savců, vycpanin dravců, hmyzu, vodních bezobratlých, obojživelníků a ryb. Také museli prokázat znalosti z mineralogie a petrologie, orientace v terénu a ekologie. Každý tým si měl k soutěži přichystat prezentaci, ve které měl ukázat, jak pečuje o přírodu a krajinu, ve které žije. Za tuto prezentaci získali body a ty se připočetly k bodům za úkoly v terénu.
Počasí soutěži nebylo úplně nakloněno, během dopoledne přišla náhlá změna počasí – déšť s větrem a následné ochlazení. Všichni účastníci se brodili v pláštěnkách v mokré, vysoké trávě a byli úplně promočeni. Naštěstí u hájenky organizátoři rozdělali oheň, kde se děti mohly ohřát a opéct si špekáček. Také čekání na start nebo dokončení soutěže děti trávily v teple uvnitř hájenky.
Trasou s úkoly prošlo 46 hlídek, tedy 23 družstev mladších a starších žáků. Naši studenti soutěžili v kategorii starších žáků a nakonec se umístili na 4. místě. Byla to naše první účast na této soutěží, proto považuji výsledek za úspěch. Získali jsme navíc cenné zkušenosti, které hodláme zúročit v dalším ročníku této soutěže.
Všem soutěžícím děkuji za účast a přeji hodně úspěchů v dalších školních soutěžích.
J. Krygelová