Cizí jazyky v akci

Zábava, poučení, inspirace ke studiu i příjemné kulinářské zážitky byly součástí programu Evropského dne jazyků v pondělí 26. 9. 2016. 

Novinkou mezi tradičními zářijovými událostmi se na naší škole stala oslava Evropského dne jazyků. Otevřela prostor pro fantazii a nápady studentů, které se uplatnily ve stylovém oblečení i v oblasti kuchařských dovedností na ochutnávce mezinárodní kuchyně. Hodiny cizích jazyků pak nabídly několik netradičních příležitostí ke komunikaci. V angličtině a francouzštině to byla práce s literárními texty z indiánského prostředí, videokonference „Volá Londýn!“ s Radanou Crhovou a návštěva tlumočníka Libora Nenutila z Prahy. Oba hosté studovali na naší škole. Radana Crhová odešla v průběhu gymnaziálních studií do Anglie, kde úspěšně zakončila střední školu. Bakalářské studium absolvovala na Oxfordu, magisterské v Londýně a dnes pracuje jako členka jednoho z týmů v Cabinet Office (Úřad vlády). Její vyprávění o náročné cestě za špičkovým vzděláním v zahraničí, o práci pro britské premiéry a vládu i o každodenním životě v Londýně studenty velmi zaujalo. Libor Nenutil, absolvent GFPVM a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (tlumočnictví francouzštiny a angličtiny) ve svém vystoupení studentům barvitě vylíčil, jak dobrodružná, zajímavá, ale i náročná je profese tlumočníka. Součástí programu bylo také setkání se světem amerických Indiánů v podání profesorky Pavly Šustkové. V originálním indiánském oděvu představila studentům příběhy i postavy z mytologie a lidové slovesnosti, dokumentární film Dakota 38 i tvorbu významného lingvisty a předního odborníka na jazyky siouxských kmenů Lakotů a Dakotů Jana F. Ullricha z Valašského Meziříčí.

Doufáme, že všichni, kteří si v hodinách jazyků připravili něco tradičního k snědku, využijí své znalosti, až jim někdy v budoucnu u maturity přistane v dlani téma jídlo. Děkujeme především studentům francouzštiny, kteří se s námi pod vedením svých vyučujících (profesorky Koléškové a Dřímalové a profesora Krejčíře) nápaditou prezentací podělili o dobroty vyhlášené francouzské kuchyně. Také rusisté si dali záležet a jejich speciality i krásný samovar, který kdysi dovezl do Čech jeden z legionářských předků z rodiny profesorky Krchákové, byly ozdobou pondělní ochutnávky.

Těšíme se, že Evropský den jazyků se stane na gymnáziu tradicí a umožní nám poznat mnohé další jazykové a kulturní zajímavosti.

Mgr. Alžběta Zetková

Fotografie (34)